Kā pareizi atrast sev okulistu?

Acu ārsts vienmēr tiešām ir jāizraugās samērā pārdomāti. Mēs visi uzticam šim ārstam nozīmīgu lietu – redzi. Tieši labs speciālists spēj saglabāt mūsu dzīves kvalitāti uz ilgiem gadiem. Latvijā ir ļoti daudz labu acu ārstu, taču kā var viņus uziet? Šodien cilvēki iesāk to meklējumus onlainā, jo šeit jau ir kā rekomendācijas jau par ārstu, kā arī iespējams uziet profesionāli netālu no savas mājas. Bet sākumā nepieciešams tikt skaidrībā ar kvalifikāciju, jo acu ārsts ir vispārīgs termins šeit. Tur ir trīs profesijas – oftalmologs, kā arī optometrists un optiķis. Ar ko gan tie atšķiras, centīsimies izprast tālāk.

Ārsts acīm – specialitātes

Acu redzes pārbaude – kas ir tas, kas šo pakalpojumu varētu izdarīt profesionāli? Agrāk mēs visi devāmies pie okulista, taču tagad šī kvalifikācija jau ir sadalīta, uzradās profesijas – oftalmologs un optometrists. Ko tad tie dara, kā arī ar ko gan atšķiras savā starpā, nav saprotams. Tieši oftalmologs acu ārsts, kas veic gandrīz visu, kas saistās ar mūsu redzi. Īpaša specialitāte jau ir oftalmologs-ķirurgs: tāds speciālists veic operācijas uz acīm. Oftalmologs varēs veikt acu pārbaudi un diagnostiku, nozīmēt ārstēšanu, savukārt pēc operācijas, palīdz ārstēt sistēmiskas slimības, kuras rada acu slimības (piemēram, diabēts, artrīts). Turpretim, piemēram, optometrists sniedz primāro aprūpi acīm. Arī tā uzdevumos tiek iekļauta acu pārbaude un slimību atrašana, viņš neveic ārstēšanu, bet drīkst nozīmēt brilles un arī lēcas acīm, veikt izmeklējumus, sniedz neatliekamo palīdzību. Gadījumā ja pārbaudes brīdī optometrists konstatē būtiskas slimības pazīmes, viņš nosūtīs cilvēku tieši pie oftalmologa, lai nozīmētu pareizu ārstēšanas gaitu. Taču kā vēl kāds diezgan nozīmīgs profesionālis arī ir optiķis, kas piemeklē pareizās lēcas, analizējot un tad izprotot acu ārsta nozīmēto recepti. Optiķis ne vien izgatavo, bet pēc nepieciešamības var veikt briļļu remontu.

Kam tad pievērst īpašu vērību, meklējot acu ārstu?

Ir cilvēki, kuriem jau vairākus gadus ir personīgais acu ārsts, bet, piemēram, ko tieši darīt laikā, kad ir vajadzīgs oftalmologs vai arī optometrists, piemēram, bet īsti nav saprotams rīcības virziens? Parasti, kad nepieciešama acu pārbaude, mēs mēģinam uzzināt no paziņām. Gadījumā, kad nevar izlīdzēt paziņas, šajā gadījumā visbiežāk acu ārsts tiek izvēlēts tiešsaistē. Mūsdienās par okulistiem arī var atrast interesējošo informāciju kā par sertifikātu, kas būtu pirmais, kas jāpārbauda, gan arī, vai, piemēram, eksistē kādas sūdzības konkrēti par izvēlēto ārstu. Klīnikām ir savas interneta lapas, kur arī reizēm tiek aprakstīta speciālista izglītība un sertifikāti. Un tieši pats galvenais tad ir medicīniskās personas sertifikāts, turklāt viņam jau ir jābūt, kā oftalmologam, tā arī optometristam. Ja būs vajadzīga ikgadējā redzes pārbaude, ejiet pie optometrista, bet, gadījumā ja ir jebkādas slimības pazīmes vai, piemēram, vēlaties iedziļinātu pārbaudi, šajā gadījumā nepieciešams jau oftalmologs acu ārsts.

Leave Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.