Brīnumainais augs – smiltsērkšķis

Smiltsērkšķis jeb zeltains krūms – neparastais krūms izaug no 3 – 4 metru augstumā, tā zari ir pilni ar ērkšķiem un lapām ir izstiepta forma. Taču pašas smiltsērkšķu ogas ir krājums ar vitamīniem. Nav noslēpums, ka smiltsērkšķi spēlē ievērojamu nozīmi imūnsistēmas uzlabošanā. Smiltsērkšķu eļļa un citi produkti tiek pielietoti profilaksei, lai nesaslimt. Smiltsērkšķu produkti atrodas medicīnisko līdzekļu, kā arī ir vairākas šī auga receptes, lai uzlabotu redzi, vai arī samazināt vecuma pazīmes. Smiltsērkšķi un tā produkti ir plaši zināmi kā ārstnieciskie līdzekļi, bet uzzināt vairāk par tiem iespējams internetā.

Smiltsērkšķu ogas

Smiltsērkšķu ogas izmanto vairāku produktu izgatavošanai, piemēram, kā smiltsērkšķu sula vai eļļa. Lai dabūt 1 L smiltsērkšķu eļļas, vajadzīgi ap diviem simtiem smiltsērkšķu ogu, šis process izskaidro cenu šim produktam. Arī pašas smiltsērkšķu ogas izmanto ļoti daudz, bet, lai saglabāt smiltsērkšķi ziemai, tā ogas var tikt sasaldētas un uzglabātas ledusskapī un smiltsērkšķu ogas saglabās savas dziednieciskās īpašības. Ogas izmanto, lai novērst infarkta rašanos, uzlabot sirdsdarbību, lai samazināt holesterīnu, ka arī imunitātei. Klepus gadījumā, ārsti iesaka lietot uzturā smiltsērkšķu ogas ar medu.

Smiltsērkšķu lietošana

Smiltsērkšķu ogas var izmantot dažādos veidos, tas nemaina šī auga ietekmi uz organismu. Svaigi spiesta smiltsērkšķu sula var tikt izmantota kā salātu un deserta izstrādājumu papildinājums. Lai izmantot smiltsērkšķu ogas veselības uzlabošanā, to vienkāršāk ir kopā ar karstajiem dzērieniem. Kā piemēram, ieilguša klepus gadījumā, ieteicams lietot tēju ar smiltsērkšķi, ingveru un medu. Smiltsērkšķu ogas ir tie retie augi, kas pie saldēšanas saglabā ārstniecisko nozīmi. Tāpēc, smiltsērkšķu ogas ziemai tiek ievietoti ledusskapī un ogas saglabāsies tādas pašas, kā tikko salasītas. Bet kā jebkuram no ārstnieciskiem augiem arī smiltsērkšķu ogām ir ierobežojumi. Smiltsērkšķi un to produkti nav paredzēti cilvēkiem ar kuņģa slimībām, žultspūšļa vai aizkuņģa dziedzera iekaisumu, hepatīts vai cita aknu slimība, ja ir akmeņi nierēs, ka arī jāskatās vai nav alerģiska reakcija pret karotīnu vai jebkuru citu vielu.

Smiltsērkšķu ogas Latvijā

Katrā pasaules malā ir iecienīti smiltsērkšķi un to produkti. Smiltsērkšķu ogas tika radītas Mongolijā, Tibetā, Himalajos un Altaja apvidū. Savukārt, Latvijā tos saka audzēt tikai 20.gadsimta septiņdesmitajos gados. Palielinoties pareizā uztura piekritējiem, pēdējā laikā smiltsērkšķu ogas tiek audzēti īpaši lielos daudzumos. Pieprasījums noved pie tā, ka aizvien vairākas saimniecības audzē smiltsērkšķi un sāk gatavot no tā produktus, piemēram, smiltsērkšķu sulu un noteikt produkcijai savu cenu, kas apmierinās patērētāju. Latvijā saimniecībai jābūt pārbaudītai, par ko liecinās esošās apliecības un dalība Latvijas augļkopju asociācijā.

Leave Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *